Neinfekčné choroby mačiek 

- vznikajú pôsobením vonkajšieho prostredia alebo stravy na organizmus, prípadne ich spôsobujú parazity, plesne.

Ochorenia močových ciest:

Príčin môže byť viac: močové kryštáliky, močové kamene, bakteriálna infekcia, idiopatická cystitída a behaviorálny problém. Všetky tieto príčiny spôsobujú  zvieraťu  bolesť, diskomfort a stres. Pri upchatí močovej trubice môže byť  následkom život ohrozujúci stav až smrť.

Močové kamene sa líšia veľkosťou aj zložením, najčastejšie sú struvitové a oxalátové kamene. Tvorbu kameňov vieme ovplyvniť vhodnou stravou a pitným režimom (neobmedzený prístup k vode, fontánky). Ak začnú robiť problémy väčšinou jediným spôsobom ako ich odstrániť je chirurgický zákrok.

Na problémy s močovými cestami môže upozorniť zmena v správaní mačky – napr. špinenie mimo toaletu, zníženie chuti do jedla, apatia, podráždenie.

Kožné ochorenia:

Srsť a koža, jej kvalita je jedným z ukazovateľov zdravotného stavu a celkovej kondície. Stres, zhoršenie zdravotného stavu sa veľmi rýchlo prejaví na zhoršení kvality srsti a možnými zmenami na koži:

- strata lesku srsti
- nadmerné vypadávanie chlpov
- zvýšená tvorba mazu
- tvorba lupín
Tieto príznaky môžu znamenať alergiu, bakteriálne, parazitárne alebo plesňové infekcie, niekedy aj hormonálnu poruchu.

Alergia:

– podobne ako u ľudí - môže byť na potraviny, peľ, plesne, kozmetiku ....

Prejavuje sa zvýšeným olizovaním, škrabaním, ba až vykúsavaním, čím môže dôjsť k sekukundárnej bakterálnej infekcii. Zistiť alergén môže byť obtiažne, na začiatok treba skúsiť upraviť stravu (napr.: hypoalergénne granule). Ak príznaky neustúpia je potrebné podávanie prípravkov zmieňujúcich prejavy alergie.

Bakteriálna infekcia:

- je väčšinou ako sekundárna infekcia pri alergii, parazitoch a pod. Liečba môže byť lokálna (aplikácia mastí, púdrov, emulzií na postihnuté miesto), alebo celková (podávanie antibiotík, príp. hormonálnych prípravkov).

Plesne:

Prejavy sú podobné ako pri iných kožných ochoreniach. Prítomnosť plesní sa stanovuje mikroskopicky. Liečba je buď lokálna (šampóny, mastičky....), alebo celková podávaním liekov. Liečba býva dlhodobá, treba dbať na zvýšenú hygienu. Niektoré plesne sú prenosné na človeka.

Parazity(ektoparazity):

– blchy, kliešte, svrab, vši. Výskyt parazitov môže sprevádzať aj alergická reakcia. Prvom rade treba zviera dôsledne zbaviť parazitov. V súčasnosti existuje rada lokálnych, alebo systémových prípravkov. Je potrebná aj sanácia prostredia, kde sa zviera pohybovalo.

Hormonálne poruchy:

- sa prejavujú práve kožnými problémami. Stratou srsti bez prítomnosti svrbenia, častá je zvýšená pigmentácia a zmeny v štruktúre kože. V týchto prípadoch je vždy dôležité, aby sa previedlo komplexné vyšetrenie. Jedná sa o funkčné poruchy štítnej žľazy, nadobličiek, hypofýzy, pohlavných žliaz... Liečba spočíva v podávaní tabliet.

Celkovo treba pri kožných ochoreniach dodržovať zvýšenú hygienu, odporúčam dezinfekciu priestorov. Dôležité je zistiť príčinu ochorenia a včas začať s liečbou, aby sa ochorenie nestalo chronickým. V niektorých prípadoch je potrebné dlhodobé podávanie terapeutických preparátov a vhodná diéta.

Otrava:

– nastáva pri požití jedu. U mačiek treba byť veľmi opatrný, lebo mačky sú zvedavé a vedia sa dostať aj na tie najnepredvídateľnejšie miesta. Veľkým nebezpečenstvom sú rastliny (viď. sekcia Nástrahy u nás doma)

Zápcha – hnačka:

V prvom rade treba vylúčiť dietetickú chybu (napr.: zmena krmiva), ak zmena nenastala a problémy pretrvávajú treba vyhľadať lekára, aby nenastala dehydratácia a celkový kolaps organizmu. Mačky sú na to veľmi citlivé.

Zvracanie:

Mačky občas zvracajú bezoáre – to sú zhluky srsti, ktoré sa dostanú do žalúdka pri pravidelnom umývaní. Napr. v období presrsťovania môžu spôsobiť mačke problémy. V tom prípade pomôže podávanie špeciálnej pasty (bezopet, maltsoft a pod.). Niektoré mačky sú pahltné, vtedy pomôže dávať menšie dávky jedla viackrát denne. Ak je zvracanie častejšie a neprestáva, opäť veterinár!

Ochorenia ústnej dutiny:

- stomatitída. Príčiny sú rôzne od anatomických, cez metabolické , infekčné až po dedičné. Prvým príznakom, že niečo nie je v poriadku, býva zápach z papuľky, znížený príjem potravy, úbytok na hmotnosti. Mačky si neradi dávajú kontrolovať ústnu dutinu, ale treba ich na to zvykať. Pri problémoch sú viditeľne zružovené sliznice, ďasná. Netreba podceňovať gingivitídu (zápal ďasien) ani zubný kameň a včas začať s liečbou. 

Keďže náš Jeffík začína mať problém so zúbkami a vidím aké je to pre neho náročné, napíšem viac o tomto pre mačky bolestivom ochorení:

Zápal ústnej dutiny (stomatitída)

S týmto ochorením sa najčastejšie potýkajú dospelé mačky stredného a staršieho veku. Stomatitída sa vyskytuje  častejšie u čistokrvných plemien, ale nevyhýba sa ani bežným domácim európskym mačkám. Je známa aj juvenilná forma, kedy sa mačiatka s týmto ochorením prvýkrát potýkajú už vo veku 5-7 mesiacov. Svoju rolu tam zohrávajú genetické faktory aj infekčné ochorenia.

Zápal ústnej dutiny je pre mačky extrémne bolestivý stav.

Mačky vtedy:

  • Nevedia dobre otvoriť papuľku
  • Majú problém uchopiť potravu do papuľky alebo ju len olizujú
  • Menej žerú alebo dokonca úplne odmietajú potravu
  • Tvária sa ubolene a výrazne im smrdí z papuľky
  • Sú smutné, nevšímajú si veľmi dianie okolo seba
  • Majú matnú, neupravenú srsť
  • Výrazne chudnú

Ak takéto príznaky zaznamenáte u svojej mačičky, treba ju neodkladne zobrať k veterinárovi na vyšetrenie. Toto ochorenie môže byť životohrozujúce, pretože ak mačka nežerie viac ako 2 dni, vzniká u nej tkzv. lipidóza pečene, čo je veľmi vážny stav.

Príznaky stomatitídy (zápalu ústnej dutiny) : 

  • výrazný smrad z ústnej dutiny (halitóza)
  • mačka reaguje veľmi bolestivo, ak sa jej pokúšate otvoriť papuľku
  • má červené, opuchnuté ďasná, ktoré ľahko krvácajú
  • najviac zapálená je oblasť sliznice za poslednými stoličkami (väčšinou sa jedná o obojstranný problém)

    Pipi1      Pipi2

Ak je postihnutá oblasť sliznice za poslednými stoličkami (v oblúku, kde sa spája horná a dolná čeľusť), hovoríme tomu faucitída, ak sú postihnuté ďasná okolo zubov, ide o gingivitídu. Ochorenie môže súvisieť s prítomnosťou kalicivírusu alebo herpesvírusu v organizme mačky. Menej často sú tieto mačičky pozitívne na FIV (mačaciu imunodeficienciu) alebo ešte zriedkavejšie na FeLV (mačaciu leukémiu). Stále nie je úplne jasné, či baktéria s názvom Bartonella pripieva k vzniku tohto problému.
Ochorenie vzniká na podklade premrštenej imunitnej odpovede na baktérie, ktoré sa nachádzajú v zubnom plaku. Na základe prítomnosti buniek, ktoré sa nachádzajú v takto zapálenej sliznici  sa ochorenie zvykne nazývať aj lymfocytárne-plazmocytárna gingivitída (zápal ďasien) a stomatitída (zápal ústnej dutiny).
Častokrát sú u takto postihnutých mačiek prítomné aj odontoklastické resorptívne lézie, čo v praxi znamená, že dochádza k resorpcii (vstrebávaniu) koreňov niektorých zubov. 

Liečba stomatitídy u mačiek

Úspešná liečba pozostáva z viacerých krokov za použitia liekov alebo chirurgickej terapie.
Medikamentózna terapia (liečba liekmi)
Používajú sa rôzne dezinfekčné gély alebo ústne roztoky na báze chlórhexidínu (Stomodine, Gingisan gel), antibiotiká na potlačenie bakteriálnej mikroflóry (amoxicilín- klavulanát, doxycyklín...) prípravky, ktoré zabraňujú tvorbe zubného povlaku a kameňa (napr. Plaque-off prášok do krmiva). Základom terapie sú však kortikosteroidy, ktoré potláčajú imunitnú odpoveď organizmu a tým zmierňujú zápal a bolestivosť. Tieto lieky sa najčastejšie podávajú v injekčnej forme v intervaloch, aké určí veterinárny lekár podľa druhu použitého prípravku. Avšak pri dlhodobom podávaní steroidov môžu vznikať závažné zdravotné problémy ako je cukrovka a takisto pripievajú k vzniku ďalších bakteriálnych infekcií a oslabení imunitného systému. Navyše ich účinnosť sa časom znižuje až prestanú úplne fungovať.

Čistenie zubov ultrazvukom

Ideálnou prvou voľbou je klasické vyčistenie zubov ultrazvukom v sedácii mačky a následná antibiotická kúra a ústna hygiena prevádzaná doma majiteľom.

Chirurgická terapia

Ak klasická liečba liekmi alebo čistenie zubov ultrazvukom nefunguje alebo funguje len na príliš krátke obdobie, nastupuje chirurgická intervencia, čo znamená, zvyčajne vytrhnutie všetkých zubov okrem špičákov alebo aj s nimi. Zuby sa samozrejme trhajú len v celkovej anestézii, rany po trhaní zubov sa zašijú, aby tam nedošlo k množeniu patogénnych baktérií. Ak mala mačka nejakú odontoklastickú resoptívnu léziu, je veľmi dôležité skontrolovať a odstrániť všetky zvyšky koreňov zubov. 

Efektívnosť terapie

Neexistuje žiaden zaručený recept na to, ktorá terapia u ktorej mačičky bude najlepšie fungovať. Preto treba vyskúšať viaceré spôsoby od tých najmenej invazívnych – terapia liekmi až po tie najviac invazívne – chirurgická terapia.
Obe majú svoje výhody aj nevýhody. Pri terapii liekmi a čistení zubov je ten problém, že terapia funguje iba dočasne, zuby je zvyčajne nutné čistiť ultrazvukom 3-4x/rok a takisto antibiotiká fungujú iba krátky čas, ich efekt nepretrváva dlhodobo.
Trhanie zubov sa mnohým majiteľov zdá veľmi drastické, avšak mačky to znášajú veľmi dobre a mnohé, ktoré už dlhodobo mali problémy s prijímaním potravy, sú ochotné už pár hodín po zákroku jesť a majitelia sú prekvapení, ako náhle sa im zlepšil zdravotný stav.

Vhodnú terapiu musí zvoliť veterinárny lekár na základe vyšetrenia mačičky po dohode s majiteľom.

zdroj: web