Nástrahy u nás doma 

 
Mnoho z nás stále podceňuje možné riziká, ktoré hrozia našim zvieracím kamarátom. Mačky sú zvedavé šelmy, ktoré všetko zaujíma a hľadajú akýkoľvek podnet k lovu. Bohužiaľ na to často doplácajú a je len na nás tomu zabrániť. Častokrát si ani neuvedomíme, že práve to, či ono môže byť nebezpečné a často i vec ako je igelitová taška, či zaobstaranie škrabadla môže byť naozaj veľmi nebezpečné. 
 
Napr. lacné škrabadlá obsahujú sponky, ktoré spájajú materiál a nie je také ťažké tieto sponky celkom uvoľniť. Mačka je zvedavá, sponku môže zjesť a následky si každý dokáže predstaviť.
 
Veľa hračiek pre mačky obsahujú nebezpečné materiály, preto je veľmi dôležité hračky kontrolovať, poškodené vyhodiť a hlavne nenechávať ich mačkám, keď nie sme v ich prítomnosti. Nielen, že sa môžu zamotať, ale hlavne šnúrky, rôzne šuštiace materiály môže mačka zjesť, hrozí vdýchnutie - rôzne pierka, či súčiastky, príkladom sú lacné "napodobeniny" mávatok...

A čo taká obyčajná televízia? Veľa majiteľov si neuvedomuje, že mačky sú veľmi zvedavé a vedia vymyslieť nevymysliteľné. V mnohých domácnostiach sa už stalo, že mačka na TV skočila a zhodila ju. Vidíme to denne v TV - áno veľká sranda, ale za prvé TV nie je lacná záležitosť a za druhé, mačka si môže vážne ublížiť. Preto odporúčam ukotvenie TV.

Ďalšie nebezpečenstvo, ktoré hrozí hlavne mačiatkam je zapadnutie v priestore medzi stenou a radiátorom, hlavne v období vykurovania – mačky sa veľmi radi vyhrievajú. Taktiež sa mačke môže v radiátore zaseknúť labka a ak nie je prítomný nikto, kto by jej pomohol, mačka zostane visieť a labku si môže nenávratne poškodiť. Radiátor je preto vhodné prekryť dekou, uterákom... aby sme zabránili zaseknutie labiek v malých priestoroch radiátora.  

Niektoré mačky lákajú káble a rôzne elektrické zariadenia, do ktorých hryzú. Dá sa to vyriešiť použitím špirálovej ochrany na káble.

Nakoľko sa to nezdá, ale i obyčajná práčka, či sušička je nebezpečná. Vždy keď idete prať alebo sušiť prádlo, skontrolujte, či sa vo vnútri nenachádza Vaša mačka.

Určite také známe „na linku nesmieš“, tak či onak tam aj tak mačky skáču, tu je nebezpečenstvo rozpálenej platne na sporáku, hrozí popálenie labiek. Dá sa tomu zabrániť napr. postavením hrnca so studenou vodou na horúcu platňu.

Nože vždy odkladajte a to isté aj špongie  na umývanie riadov, či samotné mycie a čistiace prostriedky.

Niektoré potraviny sú nevhodné, či dokonca nebezpečné a pre mačky smrteľne toxické, preto mačke nedávame zvyšky zo stola, pri kŕmení neexprerimentujeme, nedávame jej pre istotu "ochutnávať" nič, čo nie je výslovne určené pre mačky. 

Ďalšie nebezpečenstvo môže predstavovať aj WC. Mačiatka nemajú šancu z hladkej misy vyliezť a utopia sa, preto dávajte pozor a ak má mačka na naše WC prístup, WC zatvárajte.

Mačky milujú hry s igelitovými, či papierovými taškami. Vždy odstrihnite uši, mačka sa do nich bez problémov dostane a začne panikáriť, čo môže veľmi ľahko viesť k zraneniu.

A čo tak otvorený šuplík? Nepoznám mačku, ktorá sa aspoň nepozrie, čo sa v ňom ukrýva. Ľahko sa tak môže stať, že sa schová za šuplík, prípadne do šuplíka, preto dávajte pri zatváraní pozor. To platí aj pre skrine, dávajte pozor pri zatváraní, ľahko sa môže stať, že mačke nechtiac ublížime.

Pozor aj v lete na chladiace podložky (hlavne tie lacné). Sú napustené gélom, ktorý je pre zvieratá toxický a v prípade naozaj ľahkého poškodenia pazúrom, môže mačka gél olízať. Následky môžu byť fatálne.  

Okná a balkóny
Najnebezpečnejšie a veľmi podceňované sú obyčajné okná a balkóny. Okná otvorené len na "ventilačku"
Ľudia sa na soc. sieťach chvália tým, ako ich mačička kľudne leží u otvoreného okná s tým, že je pod dohľadom a užíva si slniečko. Majitelia si ale neuvedomujú, že stačí pierko, muška alebo list, či vtáčik a mačka po ňom skočí. Verte, že len ťažko zareagujete tak rýchlo, aby ste mačku zachytili. I tá najkľudnejšia mačka má v sebe lovca. Dôsledkom toho je buď smrť alebo vážne zranenie mačky, v „lepšom“ prípade vystrašená mačka utečie a stratí sa. Preto je dôležité zabezpečiť okná a balkón sieťou. Nestačí len sieť proti hmyzu, ale priamo sieť pre mačky! Ani ventilačka nie je bezpečná, naopak, nočná mora všetkých mačiek. Pozor! Aj „lenivá“ a najkľudnejšia mačka, ktorá si nikdy ventilačiek nevšímala, môže skočiť. Pri pokuse o preskočenie medzerou sa jej to vo väčšine prípadoch nepodarí a v snahe dostať sa zo zovretia, sa vlastnou váhou dostáva nižšie a nižšie. Pokiaľ nie je prítomný nikto, kto by zasiahol a mačke pomohol, je odsúdená k veľkému utrpeniu. Buď sa zasekne za predné alebo zadné labky a tým jej hrozí ochrnutie, pomliaždenie orgánov alebo udusenie. Argument, že máte v oknách sieť je celkom zbytočný, tá v tomto prípade nepomôže. Preto v prípade neprítomnosti nenechávajte ventilačky otvorené, prípadne na okná namontujte mriežky, ktoré zabránia mačke, aby sa do priestoru vetracieho okna dostala. Montujú sa jednoducho, dve časti po bokoch otvorenej ventilačky a jedna mriežka z vrchu.

Napríklad: http://www.zoohit.sk/shop/kocky/site_a_dvirka/ochranna_mrizka

Ilustračné fotky mačiek zaseknutých v oknách sme si dovolili stiahnuť z internetových stránok na výstrahu.

 

Je oveľa viac rôznych nástrah, ktoré v domácnosti číhajú a keďže mačka je tvor nezbedný, buďte vždy o krok vpred :)

Pozor dajte aj na jedovaté izbové, či záhradné rastliny:

Difenbachia– jedovatá pre všetky druhy zvierat a vtákov, môže spôsobiť až smrť, príznaky sú zápal ústnej sliznice, zvracanie, krvavá hnačka, poruchy prehĺtania a dýchania.

Fikus – veľmi jedovatý pre mačky, psy, králiky a vtáky, príznaky sú slinenie, zvracanie, hnačka, nechutenstvo, pre králiky a vtáky je otrava zväčša smrteľná.

Dracena – jedovaté pre psy, mačky a drobné cicavce, príznaky sú zvracanie, nechutenstvo a závažné hnačky.

Svokrin jazyk – jedovatá pre psy, mačky a drobné cicavce, príznaky sú nevoľnosť, zvracanie, hnačka a hemolýza (rozpad červených krviniek).

Filodendron – jedovatý pre psy, mačky a drobné cicavce, príznaky sú zápaly slizníc, kože a očí, opuch jazyka, slinenie, zvracanie, krvavá hnačka, kŕče, u mačiek konzumácia spôsobuje trvalé poškodenie obličiek.

Vianočná ruža – nebezpečná pre všetky druhy zvierat, príznaky sú silné podráždenie ústnej sliznice, zvracanie, krvavá hnačka, nízka teplota, poruchy srdcovej činnosti, neskôr poškodenie pečene a smrť.

Monstera –nebezpečná pre psov, mačky a hlodavce, príznaky sú silné zápaly sliznice úst, žalúdka a čriev sprevádzané krvavou hnačkou, zvracaním, silným slinením a problémami s prehltávaním, pri poranení spôsobuje hlboké zápaly kože.

Aloe – jedovaté pre mačky a vtáky, pôsobí ako preháňadlo a môže mačkám nenávratne poškodiť obličky.

Lopatkovec – mierne jedovatý pre všetky druhy zvierat, príznaky sú zápaly slizníc tráviaceho traktu, nechutenstvo, zvracanie, hnačka, zvýšená teplota.

Krotónovec – nebezpečný pre psy, mačky a králiky, príznaky sú ťažké hnačky a tráviace ťažkosti rôzneho druhu.

Durman – je jedna z najnebezpečnejších izbových rastlín pre človeka aj všetky druhy zvierat, otrava látkami obsiahnutými v semenách rastliny môže spôsobiť smrť.

Amarylka –nebezpečná pre všetky druhy zvierat a vtákov, otrava pôsobuje poruchy činnosti srdcového svalu a tráviace ťažkosti.

Avokádo – nebezpečné pre psy, mačky, drobné cicavce a vtáky, jedovatá je dužina, kôstka aj samotná rastlina, príznaky otravy sú sťažené dýchanie, kašeľ, zadržiavanie vody v podkoží, pľúcach a brušnej dutine a poruchy činnosti srdca. Pri tomto type otravy neexistuje žiadna možnosť terapie.

Juka – jedovatá pre psy, mačky a drobné cicavce, príznaky otravy sú zápaly slizníc tráviaceho traktu, zvracanie, hnačka, slinenie.

Záhradné rastliny

Amarylka – najtoxickejšia je cibuľka, nebezpečná pre psy a mačky, príznaky otravy sú zvracanie, hnačky, bolesti tráviaceho traktu, nechutenstvo, skleslosť, triašku

Snežienka – najtoxickejšia je cibuľka, nebezpečná pre psy a mačky, príznaky otravy sú podráždenie papule, krvavé zvracanie, hnačku, šok, poškodenie viacerých vnútorných orgánov

Gladiola – najtoxickejšia je cibuľka, nebezpečná pre psy a mačky, príznaky otravy sú bolesti brucha, zvracanie (ojedinele krvavé), hnačky (ojedinele krvavé), skleslosť

Hyacint – najtoxickejšia je cibuľka, nebezpečná pre psy a mačky, príznaky otravy sú intenzívne zvracanie, hnačky (ojedinele krvavé), skleslosť a triašku.

Iris – najtoxickejšia je cibuľka, nebezpečná pre psy a mačky, príznaky otravy sú zvracanie (ojedinele krvavé), hnačku (ojedinele krvavú), bolesti v brušnej oblasti, skleslosť.

Narcis – najtoxickejšia je cibuľka, nebezpečná pre psy a mačky, príznaky otravy sú poruchy tráviaceho traktu, dermatitídu, kŕče, svalovú triašku, chvenie.

Tulipán – najtoxickejšia je cibuľka, nebezpečná pre psy a mačky, príznaky otravy sú intenzívne zvracanie, hnačky, stratu chuti do jedla, skleslosť.

Ľalia, ľaliovka – veľmi nebezpečná pre psy a mačky, spôsobuje akútne zlyhanie obličiek so smrteľnými následkami.

Čemerica – jedovatá pre psy a mačky, príznaky otravy sú zvracanie, krvavé hnačky, bolesti brucha

Náprstník– silno toxická rastlina, najviac jedovatých glykozidov je obsiahnutých v listoch. Príznaky otravy sú zvracanie, hnačka, slabosť, srdcová arytmiu až zlyhanie srdca. Silnú otravu môže spôsobiť požitie už 1-2 listov. Listy sú výrazne horkej chuti, takže pravdepodobnosť konzumácie je menšia.

Prilbica – silno toxická rastlina, najviac jedovatých alkaloidov obsahujú listy a korene, príznaky otravy sú podráždenie papule, zvracanie, dýchacie ťažkosti, zlyhanie krvného obehu a smrť.

Konvalinka – jedovatá pre človeka, koňa, psa, hlodavce, prežúvavce a vtáky, medzi prvé príznaky otravy patria rozšírené zrenice, nepokoj, zvracanie, do modra sfarbené sliznice a znížená telesná teplota, nasledujú poruchy srdcovej činnosti, arytmie a spomalený tep, smrť môže nastať v priebehu 2 až 3 hodín.

Ľulok – toxická rastlina nebezpečná pre mačky a psy, príznaky otravy sú nechutenstvo, slabosť, rozšírenie zreničiek, spomalenie srdcového rytmu.

Starček– jedovatá je celá rastlina, obsahuje alkaloidy, ktoré pôsobia ako pečeňové jedy. Časté u zvierat sú najmä chronické otravy, príznaky sa môžu objaviť až po niekoľkých týždňoch konzumácie rastlín. Vzniká nechutenstvo, žltačka, slepota až celkové zrútenie. Latentná doba otravy (bez vonkajších príznakov) je dlhá a vždy dochádza k ťažkému poškodeniu pečene.

Tis– jedovatá je celá rastlina okrem farebného mieška, príznaky otravy sú svalová triaška, sťažené dýchanie, záchvaty, akútne zlyhanie srdca až smrť .

Tuja – jedovatá je celá rastlina, príznaky otravy sú zvracanie, hnačka, neskôr aj krvácanie žalúdočnej sliznice.

Rododendron– jedovaté sú listy, kvety aj plody, príznaky otravy sú zvracanie, hnačky, slabosť, znížený krvný tlak, v extrémnych prípadoch aj kardiovaskulárne zlyhanie, kómu a smrť.

Oleander– jedovatá je celá rastlina, rovnako voda, v ktorej bola umiestnená a dym, ktorý vzniká pri jej spaľovaní. Po požití spôsobuje zvracanie, hnačku, až abnormality srdcového rytmu a smrť.

Štedrec – najtoxickejšie sú nezrelé plody a kvety, príznaky otravy sú nevoľnosť, zvracanie, hnačky, zrýchlená srdcová činnosť a dýchanie.

Brečtan – nebezpečný pre všetky zvieratá a vtáky, toxické sú najmä plody, príznaky otravy sú zvracanie,  hnačka, nepokoj a kŕče, požitím väčšieho množstva dochádza k šoku až smrti.

Do bytu s mačkou sú vhodné rastliny ako napríklad:

Chlorophylum (zelenec)
Begónia
Ibištek
Šáchor
Sukulenty
Bambus
Banánovník
Kozlík lekársky
....
 
Zdroj: web