Mýty a povery
Mýtov a povier o mačkách je tak veľa, že určite v nasledujúcich riadkoch nevymenujeme všetky. Sama som v tejto oblasti nemala kedysi jasno, kým som nemala tú česť detailnejšie pozorovať tohto záhadného, jednými milovaného, inými zatracovaného tvora, takmer odjakživa prepojeného s ľudskou existenciou. Zrejme si teda neprezradíme žiadne tajomstvo, keď povieme, že:
"Mačky roznášajú choroby a obzvlášť toxoplazmózu"
Viete, podstata tohto problému má približne rovnakú nástojčivosť, ako fakt, že ľudia roznášajú chrípku. Parazity spôsobujúce toxoplazmózu sa nachádzajú napríklad v surovom mäse alebo zle očistenej zelenine. Ak sa na vec pozrieme zjednodušene, ochorenie môžeme získať buď konzumáciou kontaminovanej stravy alebo intenzívnou manipuláciou s výkalmi nutne nakazeného zvieraťa, ktoré stáli na vzduchu aspoň 24 hodín a my sme si po tejto činnosti neumyli ruky. V tomto bode snáď stačí zhrnúť, že drvivá väčšina ochorení človeka na toxoplazmózu má svoju príčinu skôr v obľube nedostatočne tepelne spracovaného napr. hovädzieho mäsa, ako v bežnom kontakte s nakazeným zvieraťom. Zistilo sa tiež, že mnoho ľudí dokonca toxoplazmózu prekonalo bez povšimnutia a akýchkoľvek následkov – bez kontaktu s nakazenými zvieratami. Ak ide o vašu domácu mačku, môžete si ju dať pre istotu vyšetriť veterinárom a pokiaľ nie je nakazená, dávate jej správne pripravenú stravu a dodržujete normálne štandardné hygienické návyky. Toxoplazmózu môžete zo slovníka prenosných chorôb z mačky na človeka vo vašej domácnosti vyškrtnúť. Mačky však v tomto nie sú ničím výnimočné, pretože nedostatočná hygiena vám môže narobiť problémy rovnako v kontakte so psom, škrečkom alebo aj ovcou.
Ponaučenie znie: Nekonzumujte výkaly mačiek staré viac ako deň :D
"Ak mačka padne z veľkej výšky, nič sa jej nestane, lebo vždy dopadne na labky"
Mačka si so sebou nosí veľmi zaujímavý mechanický aparát, ale fyzikálnym zákonom sa napriek tomu nevyhne. V mrštnosti a rýchlosti je jedinečná a pokiaľ necíti pod chrbtom pevnú podložku, inštinktívne dokáže v zlomku sekundy zvrtnúť celé svoje telo tak, aby jej nohy smerovali k zemi. Pri páde z väčších výšok sa však jej dopad nemusí vždy skončiť šťastne. Čím väčšia výška, tým vzniká väčšie nebezpečenstvo pomliaždenín, zlomenín labky, odtrhnutia vnútorných orgánov... Mačka prežije všeličo, skutočných deväť životov však žiaľ nemá. Preto si dávajte pozor na svojich miláčikov v oknách a na balónoch, aj keď bývate na prvom poschodí.
Ponaučenie znie: Mačky proste nelietajú.
"Kastrovaná mačka stráca dušu."
Prečo máme vlastne s nekastrovanými mačkami/kocúrmi toľko problémov? Zvukové prejavy v ruji, zápach značkovania, nepokoj, extrémne kolísavé nálady, za všetko môžu pohlavné hormóny. Zamyslime sa nad tým, čo sa stane, keď odstránime vplyv týchto hormónov. Mačka a kocúr sa stávajú kľudnejší, prítulnejší, maznavejší a ich spolunažívanie v byte je bez extrémnych zvukových a pachových prejavov. Vyzerá to byť celkom fajn riešenie, ale kde je potom tá duša, ktorú stratili kastráciou? Je azda duša ukrytá v pohlavných hormónoch? Nie, môžete si vydýchnuť, pri kastrácii sme dušu skutočne nestratili a to čo sme naozaj stratili, za tým ešte nijakému človeku, čo zažil mačaciu ruju, ľúto zatiaľ nebolo.
"Mačka musí mať aspoň jeden vrh mačeniec."
Najmä v dedinskom prostredí sa traduje, že každá mačka musí mať aspoň jeden vrh mačeniec, inak nebude zdravá. V skutočnosti však neexistuje žiadny dôvod, prečo by práve týmto mala mačka nejako trpieť. Práve s ohľadom na rýchlu schopnosť mačiek množiť sa, by sme tento mýtus mali považovať takmer za nebezpečný, príp. nehumánny. Nadmerná „produkcia“ nechcených mačeniec často krát vyúsťuje do extrémnych riešení vo forme rôznych alarmujúcich a primitívnych spôsobov ich utrácania.
"Mačka potrebuje chodiť von."
Mnoho ľudí považuje mačku v domácnosti za týranie, pretože ju majiteľ nepúšťa von. V tomto je ale skutočne medzi psom a mačkou zásadný rozdiel. Zatiaľ čo pes je pokračovateľ vetvy vlka, ktorý potrebuje dennodenne pohyb po rozsiahlych územiach, mačka je teritoriálne zviera a veľmi nerada akceptuje zmeny svojho pôsobiska, obzvlášť, ak je kastrovaná a neženú ju mimo svojho teritória rozmnožovacie pudy. To je dôvod, prečo pre mačky túžba ísť von nie je životnou potrebou, ako skôr zvedavosť. Rady pozorujú dianie za oknom, rady idú na zabezpečený balkón vyhriať si kožúšok na slniečko, ale pokiaľ majú dostatok rozptýlenia (hračky pre mačky, iná mačka) a možnosť lozenia do výšok (škrabadlo, napríklad až po strop), sú úplne spokojné a celý život nebudú trpieť žiadnymi psychickými poruchami. Ako dôkaz môže poslúžiť prípad jednej mačky dvorovej, ktorá žila voľným životom na dedine po dvoroch a každý rok vrhla pár mačeniec. Po kastrácii bolo ale treba mačku nechať tri dni v dome kvôli rekonvalescencii. Od tej doby sa z domu nevzdiali, užila si ťažkého života dosť a ani keď ju viackrát vyložili pred dvere na slobodu, ani tak nepoľavila zo svojho tvrdošíjneho názoru, že sa z nej stala mačka domáca a žiť vonku sa ani náhodou nechystá.
No a na záver som si nechala to najdôležitejšie, čo naši predkovia za celú svoju prevratnú epochu komplikovaného vývoja skrz svoje farbisté dejiny vypozorovali a určite aj náležite zdokladovali, totiž že:
"Čierna mačka prináša nešťastie."
Obrázok čarodejnice, na pleci čierna mačka, nešťastie. Obzvlášť, ak vám prebehne cez cestu. Čierny kominár, na pleci čierna mačka, veľké šťastie. Obzvlášť ak vám kominár neprepadne dole komínom. Vyzerá to tak, že samotná mačka je akýsi univerzálny prostriedok na dosiahnutie šťastia i nešťastia, čo vlastne znamená, že nemá na naše šťastie vôbec žiadny vplyv. Ba, nejaký predsa len má. Vedci zistili, že majitelia mačiek žijú dlhšie, pretože im mačky eliminujú svojou prítomnosťou stresy nazbierané počas namáhavého pracovného dňa. No a čierne mačky zabezpečujú dlhovekosť zrejme ešte lepšie, inak by predsa čarodejnice nemohli byť také staré.
Ak by bola mačka nefalšovanou celebritou, určite by ju potešilo, že sa okolo nej rozpráva toľko bulvárnych zaručených informácii, pričom ich prameň nevysychá desiatky, ba možno stovky rokov. Faktom však je, že mačka celebritou nie je. Žila si tu s nami, žije si tu s nami, bude si tu žiť medzi nami a jednoducho bude zhovievavo počúvať neuveriteľné príbehy ľudí o mačkách, dedené z generácie na generáciu, rozprávané s takou špeciálnou iskrou v oku a nádychom tajomna, až kým sa aj posledný človek v zástupe nepozrie mačke priamo do jej veľkých očí a neuvidí tam... jednoducho mačku ♥
Zdroj: web